Fredag 13. – søndag 15. mars 2026 deltog Sara i Hans Olav Lahlums Krimfestival på Hotell Lyngørporten på Gjeving og bokbyen i Tvedestrand sentrum.
Medverkade gjorde även Eva Fretheim, Jan Mehlum, Jørn Lier Horst, kunstneren og musikeren Oscar Jansen og Hans Olav Lahlum
”Det är omöjligt att ha tråkigt i norska profilen Hans Olav Lahlums sällskap. Det vet jag nu efter tre dagar i hans och resten av krimfestivalgängets sällskap.
Vi har hunnit med så mycket. Boksamtal, föreläsningar, antikvariatvandringar, quiz, musik, uppläsningar, frukostar och middagar. Och allt tillsammans med läsarna.
Tack snälla för att jag fick komma till vackra Tvedestrand, som nästan känns som en sagostad! Och tack kära författarkollegor och inte minst – publiken!
”














