9–11 oktober 2026 förvandlas Gamla stan i Stockholm till Sveriges mest spännande stadsdel när den nya Deckarfestivalen i Stockholm arrangeras för första gången. Under tre dagar fylls kvarteren av författarsamtal, vandringar, quiz och litterära upplevelser med kriminalberättelsen i centrum.
Festivalen får sina större scener på Stadsmuseet på Södermalmstorg och Grillska huset på Stortorget i Gamla stan. Mindre scener finns hos Deckarbokhandeln på Prästgatan och SF-bokhandeln på Västerlånggatan. Besökare kan också ta del av stadsvandringar, pubquiz och andra aktiviteter runt om i stadsdelen.
Bakom satsningen står den ekonomiska föreningen Deckarfestivalen i Stockholm, där Stockholms bokhelg, Svensk Bokhandel och Deckarbokhandeln gått samman för att skapa en ny mötesplats för läsare, författare och förlag
DÄR ALLA KÄNNER ALLA
GRILLSKA HUSET, STORTORGET
SÖNDAG 11 OKTOBER
KL. 13.00-13.45
Vad händer med deckaren när brottet begås på en plats där ingen är riktigt anonym?
Sara Strömberg, Cecilia Sjögren, Markus Grönholm, Mattias Edvardsson och Lina Areklew möts i ett samtal om landsbygden som brottsplats – om små samhällen, stora avstånd och relationer där alla känner alla, eller åtminstone tror att de gör det.
Varför har glesbygden blivit en så stark miljö i dagens spänningslitteratur? Och hur skildrar man både mörkret och livet på platser som allför ofta betraktas utifrån?





